Szpic miniaturowy pomeranian ma wesołe usposobienie i żywy temperament. Jest ruchliwy, ciekawski, wszędobylski i chętny do zabawy. Bardzo przywiązany do opiekuna, wrażliwy i oddany, nie lubi zostawać na długo sam. Najchętniej stale towarzyszyłby właścicielowi. Szpic miniaturowy pomeranian bardzo źle czuje się pozostawiony na długie godziny w pustym domu. Serdeczny i życzliwy wobec wszystkich domowników, zazwyczaj ma jednak wśród nich swojego faworyta i to na jego kolanach lubi oddawać się wyjątkowym pieszczotom. Szpic miniaturowy pomeranian jest nieufny wobec obcych i niechętnie nawiązuje przyjaźnie z nieznajomymi. Odwiedzających dom gości najpierw oceni z dużej odległości, zanim pozwoli do siebie podejść. Niewielki wzrost nie pozwala mu pełnić roli typowego stróża, ale jest psem bardzo czujnym i uważnym, który zasygnalizuje każdy podejrzany szmer za drzwiami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jego chęć do stróżowania i duża szczekliwość mogą sprawiać opiekunom (i ich sąsiadom) spory problem.
Szpic miniaturowy pomeranian nie zdaje sobie sprawy ze swoich małych rozmiarów, wydaje mu się, że w niczym nie ustępuje większym czworonogom. Jego odwaga i pewność siebie powodują, że niekiedy zachowuje się wręcz lekkomyślnie. Na ogół jest towarzyski i przyjazny wobec innych zwierząt. Chętnie przebywa w grupie psów, które z uwagi na jego bezpieczeństwo powinny być podobnej wielkości.
Ze względu na niewielkie rozmiary psów tej rasy, żywienie pomeraniana nie jest kosztowne. Wśród szpiców miniaturowych zdarzają się jednak osobniki wyjątkowo wybredne. Posiłki muszą być więc dostosowane do gustu czworonoga – uparta natura szpica może sprawić, że szpic miniaturowy pomeranian za żadne skarby nie zje tego, co nie będzie mu smakować.
Gęsta szata pomeraniana jest dość łatwa w pielęgnacji, o ile wykonujemy zabiegi regularnie. Obfity podszerstek psów tej rasy ma skłonności do zbijania się, przez co wymaga codziennego rozczesywania. Najlepiej używać do tego szerokiej szczotki z długimi pinami – które sięgną aż do skóry psiaka – lub długiego grzebienia. Nie należy wyczesywać zbyt dużej ilości podszerstka, gdyż futro pomeraniana może stracić swoją efektowną objętość. Kąpiele przeprowadzać należy nie częściej niż raz w miesiącu. Psiaka myjemy letnią wodą. Podczas kąpieli dobrze jest równomiernie rozprowadzić kosmetyki (najlepiej sprawdzają się te nawilżające), co może być trudne ze względu na obfity podszerstek. Ważne jest także dokładne spłukanie psa po umyciu i wysuszenie go suszarką. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci pozostawiony na skórze psa może powodować odparzenia i hot-spoty. Po suszeniu psiaka należy delikatnie rozczesać go grzebieniem.
Niemcy
wesoły, żywy i ruchliwy, z temperamentem, przywiązany do właściciela i nieufny wobec obcych; inteligentny, bystry, czujny i ciekawski
wysokość w kłębie 18-22 cm
1,9–3,5 kg
długa i obfita z wełnistym podszerstkiem; włos prosty, nie przylegający gładko, ale odstający od ciała; obfity kołnierz na szyi, frędzle na tylnej części kończyn, portki na udach i bogato owłosiony ogon; na głowie, uszach i przedniej stronie nóg sierść krótka
czarna, biała, brązowa, pomarańczowa, szara lub innego koloru (psy łaciate muszą mieć łaty rozmieszczone na białym tle)
13-15 lat
4000-8000 zł
Sprawdź także poniższe strony: