Z powodu niezależnej natury i niezwykłej zwinności, spaniela tybetańskiego często porównuje się do kota. Nie jest bowiem niczym niezwykłym znaleźć go siedzącego na oparciu kanapy, krześle lub innym wysokim miejscu, bacznie obserwującego otoczenie. Spaniel tybetański musi mieć idealny widok na to, co się dzieje w pobliżu. Nie daj się jednak zwieść jego niewielkim rozmiarom. Choć ma tylko około 25 centymetrów wysokości, czujny spaniel tybetański – pieszczotliwie nazywany też tibbie – zawsze chętnie stanie na straży, by zaalarmować swojego opiekuna o intruzie znajdującym się w pobliżu domu. Z wyglądu jednak nie przypomina typowego spaniela, takiego jak cocker czy cavalier, bliżej mu za to do pekińczyka. Z domownikami tibbie nawiązuje silną więź. Kiedy nie czuwa nad rodziną, staje się idealnym i przyjaznym towarzyszem. Nie ma dla niego bowiem nic lepszego niż wylegiwanie się na kolanach swojego pana czy spanie z nim razem w łóżku – będzie chciał być tak blisko człowieka, jak to tylko jest możliwe. Nie przepada za długimi rozłąkami z opiekunem. W kontaktach z obcymi jest powściągliwy i podchodzi do nich z nieskrywaną rezerwą, dopóki… ich bliżej nie pozna.
Spaniel tybetański nie lubi się nudzić. Może wtedy wykazywać zachowania destrukcyjne, takie jak nadmierne szczekanie. Nie jest to typowy wulkan energii, ale uwielbia być poza domem tak często, jak tylko jest to możliwe. Z przyjemnością potowarzyszy opiekunowi podczas długich spacerów, szczególnie jeśli będą one dla niego interesujące, wypełnione zabawą.
Dieta spaniela tybetańskiego – jak zresztą każdego psa – powinna składać się z wysokiej jakości pożywienia. Żywienie należy dostosować do wieku zwierzęcia, a także jego aktywności. Przysmaki są obowiązkowym elementem w szkoleniu tibbie. Nie można jednak przesadzać z ich ilością, gdyż z racji niewielkich rozmiarów pieska, szybko mogą doprowadzić do otyłości. Ponadto spaniel tybetański nie jest zbyt aktywnym psem, dlatego trzeba uważać na to, co je i nie należy go przekarmiać.
Mimo że długa szata spaniela tybetańskiego wymaga regularnej pielęgnacji, to nie jest ona aż tak wymagająca. Wystarczy bowiem wyczesywać go porządnie dwa razy w tygodniu. Obszarom za uszami, które mają tendencję do matowienia, warto poświęcić więcej czasu. Sierść tibbie nie wymaga przycinania, z wyjątkiem włosów między palcami. Spaniel tybetański linieje dwa razy do roku – w tym czasie należy szczotkować go często, nawet codziennie. Jeśli chodzi o pielęgnację spaniela tybetańskiego, należy pamiętać też o przycinaniu pazurów (gdy jest taka potrzeba), regularnym sprawdzaniu stanu uzębienia i uszu.
Tybet
ok. 25 cm
delikatny i gęsty podszerstek, włos okrywowy gładki i jedwabisty, na uszach i tyłach przednich kończyn obfite pióra, ogon pokryty dłuższymi włosami
dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia
12-15 lat
2000-2500 zł
Sprawdź także poniższe strony: