Owczarek niemiecki ma duży temperament, powinien być zrównoważony, pewny siebie, opanowany i łagodny, o ile nie zostanie sprowokowany. Nerwowość, agresję czy tchórzostwo uznaje się za wady charakteru i psy o takich cechach nie powinny być wykorzystywane w hodowli. Przedstawiciel tej rasy chętnie się podporządkowuje właścicielowi, przy czym samce mają z reguły silniejsze charaktery, a suki są bardziej uległe. Pies rasy owczarek niemiecki jest oddany właścicielowi i lojalny wobec wszystkich członków rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest wesołym i tolerancyjnym towarzyszem ich zabaw, ale z uwagi na rozmiary i siłę czworonoga trzeba te kontakty nadzorować. Dzieci nie powinny same wydawać mu poleceń ani wyprowadzać go na spacery. Poza tym należy wiedzieć, że owczarek niemiecki może potraktować obce maluchy jak intruzów, zwłaszcza jeśli pilnuje terenu czy rzeczy właściciela.
Owczarek niemiecki źle znosi samotność – do prawidłowego rozwoju potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Odważny, czujny i nieufny owczarek niemiecki wobec obcych jest świetnym, choć dość hałaśliwym stróżem. Zaakceptuje inne psy i małe zwierzęta w domu, o ile zostanie odpowiednio zsocjalizowany. Owczarek niemiecki jest typem sportowca i niełatwo dotrzymać mu kroku. Aktywny i żywiołowy wymaga dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. W młodym wieku nie powinien być jednak poddawany forsownym treningom.
Dieta owczarka niemieckiego powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Można mu podawać wysokiej jakości suche karmy dla dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, dostosowane do jego wieku i trybu życia lub samodzielnie przygotowywać posiłki uzupełniane suplementami. Ze względu na wrażliwy przewód pokarmowy tych psów, lepiej się trzymać sprawdzonego sposobu żywienia, a zmiany w menu wprowadzać stopniowo. Trzeba też unikać pokarmów, które mogą się przyczyniać do powstawania gazów w żołądku i jelitach. Warto podawać probiotyki regulujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Szata owczarka niemieckiego nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W wypadku psów krótkowłosych jest ona gęsta, twarda i przylegająca. Na głowie, uszach, przedniej stronie kończyn i łapach sierść jest krótka. Nieco dłuższy i bardziej obfity włos występuje na szyi, tylnej części przednich nóg powyżej nadgarstka i z tyłu ud, gdzie tworzy portki. Sierść owczarków długowłosych jest dłuższa, miękka i nie przylega do ciała. Dłuższy włos porasta uszy, ale we wnętrzu małżowiny powinien być krótki. Występują kryza na szyi, pióra na tylnej części przednich kończyn powyżej nadgarstka, obfite portki i ogon z wiszącym włosem. Krótką sierścią pokryte są głowa, przednia strona kończyn i łapy.
Niemcy
zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, czujny i łatwy do wyszkolenia
psy 60-65 cm, suki 55-60 cm
psy 30-40 kg, suki 22-32 kg
krótkowłosa – włos okrywowy gęsty, twardy i przylegający; długowłosa – włos okrywowy dłuższy, miękki, nieprzylegający; w obydwu odmianach wymagany podszerstek
czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym; jednolita czarna lub szara, wilczasta, czaprakowa, występuje czarna maska; mała, nierzucająca się w oczy biała plamka na piersi i jaśniejsza maść na wewnętrznej stronie nóg dopuszczalne, lecz niepożądane; podszerstek jasnoszary
11-13 lat
2000-3500 zł
Sprawdź także poniższe strony: