Mastif tybetański to rasa, która zachowała wiele cech pierwotnych, takich jak niezależność i samodzielność. Równocześnie psy tej rasy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów – członków rodziny traktują z delikatnością i potrafią być w stosunku do nich bardzo cierpliwe. Mastif tybetański lubi towarzystwo swojego człowieka i chętnie uczestniczy w życiu domowym. Mastif tybetański ma bardzo złożoną psychikę. Jest niezależny, ale bardzo przywiązany do ludzkiej rodziny, dumny i poważny, ale także chętny do zabawy – zarówno z innymi psami, jak i ludźmi. Nawet dojrzały, pełen godności przedstawiciel rasy mastif tybetański potrafi nagle zamienić się w baraszkującego misia. Wynika to z tego, że psy te późno dojrzewają – suki w wieku ok. 2-3 lat, psy dopiero w wieku ok. 4 lat.
Szczeniaka mastifa tybetańskiego należy socjalizować – tak jak każdego innego psa. Pod żadnym pozorem nie należy zamykać go w ogrodzie. Mimo swojej terytorialności i zamiłowania do patrolowania wyznaczonego terenu, pies ten powinien wychodzić na częste spacery, na których będzie miał kontakt zarówno z innymi psami, jak i obcymi ludźmi. Odizolowanie mastifa tybetańskiego od świata zewnętrznego i brak socjalizacji mogą skutkować trudną do opanowania agresją.
Mastif tybetański nie jest psem wybrednym, ale nie ma też skłonności do zbytniego objadania się. Niektóre psy tej rasy mogą być jednak wyjątkowymi niejadkami i będą jeść tylko wtedy, kiedy faktycznie są głodne. Nie należy się tym zbytnio martwić, o ile psiak zachowuje prawidłową wagę i nie zaczyna gwałtownie chudnąć. Wystrzegać się trzeba także nadwagi, która u tak dużych psów jak mastif tybetański może być szczególnie groźna i nadmiernie obciążać stawy. O szczupłą sylwetkę należy dbać także w okresie szczenięcym. Psy tej rasy można karmić zarówno dobrej jakości karmą suchą, mokrą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. W przypadku diety domowej należy pamiętać o odpowiednich suplementach i dodatkach mineralnych, które zapewnią psu prawidłowy wzrost i zdrową okrywę włosową.
Mastif tybetański nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Gęstą sierść należy dokładnie wyczesywać przynajmniej raz w tygodniu. W okresach linienia, czyli dwa razy do roku, warto robić to codziennie. Psy, które mają okazję spacerować w bardziej „dzikich” terenach, mogą mieć skłonność do zbierania rzepów – należy od razu je usuwać, w innym razie konieczne może być wycięcie dużej ilości futra. Należy też regularnie kontrolować stan oczu, pazurów i uszu.
Tybet
odważny, o silnym instynkcie stróżowania
psy – minimum 66 cm, suki – minimum 61 cm
psy 45-73 kg, suki 34-54 kg
bardzo gęsta, z grubym podszerstkiem i twardym włosem okrywowym; u samców bardziej okazała niż u suk, tworzy grzywę na szyi
czarne, czarne podpalane, błękitne, błękitne podpalane, złote (od rudego do kremowego), śniade (rude z nalotem); dopuszczalne białe znaczenia na piersi i końcach palców
10-12 lat
ok. 3000 zł
Sprawdź także poniższe strony: