Mimo wyglądu uroczej maskotki, maltańczyk to psiak o dużej osobowości. Z natury jest spokojny i uwielbia pieszczoty, jednak pod białym futerkiem skrywa się nieprzeciętna inteligencja, wrażliwość i duża potrzeba aktywności. Znudzone maltańczyki bywają wyjątkowo kreatywne, co może skończyć się prawdziwą katastrofą. Psiak rasy maltańczyk bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i chce towarzyszyć mu praktycznie wszędzie. Pozostawiony na długie godziny w samotności będzie więc bardzo cierpiał. Maltańczyk słabo znosi także pobyt w hotelu dla psów czy nawet u znajomej ciotki. Dłuższa rozłąka z ukochanym człowiekiem to dla tego psa zawsze ogromna przykrość. Jego niewielkie rozmiary i spokojny charakter pozwalają jednak zabierać maltańczyka ze sobą w niemal każdą podróż. Maltańczyki to psiaki bardzo żywiołowe, lubią ruch i długie spacery. Uwielbiają także pieszczoty i wszystkie aktywności, przy których mogą towarzyszyć swojemu opiekunowi. W stosunku do obcych osób bywają początkowo nieufne, jednak nie wykazują przy tym agresji. Wolą trzymać się na dystans i samodzielnie zdecydować, czy chcą zawrzeć bliższą znajomość z odwiedzającym dom gościem.
Psiaki rasy maltańczyk są stosunkowo ciche. Nie mają w zwyczaju wyć ani przesadnie szczekać. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zostają same w domu. Nienauczone zostawania samemu mogą godzinami piszczeć i szczekać pod drzwiami, oczekując na powrót swojego opiekuna. Maltańczyki z reguły dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z kotami. Nie wykazują agresji do obcych psów mijanych na spacerach, ale potrafią być natarczywe. Są delikatne, mogą więc z powodzeniem stać się towarzyszem zabaw dla starszych, wrażliwych dzieci. Maltańczyki nie są jednak polecane dla młodszych dzieci ze względu na swą kruchą budowę.
Maltańczyk może być żywiony zarówno wysokiej jakości karmą komercyjną (suchą lub mokrą) z dużą zawartością mięsa, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Niewielkie rozmiary tego psiaka nie uniemożliwiają karmienia go według zasad diety BARF. Drobne zęby maltańczyka bez większego trudu poradzą sobie z kurzą szyją czy skrzydełkiem. Jeśli maltańczyk karmiony jest gotowanym jedzeniem, należy pamiętać o suplementacji wapnia. Warto także wspomóc jakość futra takimi dodatkami jak olej z łososia czy suszone drożdże.Ważne, by ilość podawanego jedzenia dostosować do małych rozmiarów psiaka. U tak drobnych czworonogów jak maltańczyk każdy dodatkowy kilogram to ogromny kłopot i nadmiarowe obciążenie dla delikatnych stawów. Maltańczyk z reguły nie jest wybredny, jednak wśród psów tej rasy można natrafić na osobniki, które będą marudzić przy misce.
Maltańczyk o długiej, prostej sierści wymaga czasochłonnej pielęgnacji, co może odstraszać potencjalnych chętnych na psiaka tej rasy. Włos maltańczyka należy czesać codziennie, by nie tworzyły się kołtuny. Należy robić to szczotką z naturalnego włosia, z użyciem odżywki przeznaczonej do rozczesywania długiej sierści u psów. Częstotliwość kąpieli zależy natomiast od upodobania opiekuna. Jeśli psiak ma brać udział w wystawach psów, powinien być kąpany mniej więcej co tydzień, by utrzymać okazałą fryzurę w kolorze lśniącej bieli. Należy do tego używać szamponów i odżywek przeznaczonych do białego futra. Inaczej ma się sprawa z domowymi kanapowcami, które mogą być kąpane wyłącznie w sytuacji większego zabrudzenia – po wizycie w kałuży czy tarzaniu się w aromatycznym znalezisku na spacerze. Po kąpieli zawsze należy wysuszyć maltańczyka za pomocą suszarki ustawionej na minimalne grzanie.
obszar basenu Morza Śródziemnego, patronat – Włochy
pełen energii, ruchliwy, wesoły, przyjazny wobec ludzi i zwierząt, inteligentny, wrażliwy; wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem
w kłębie psy 21-25 cm, suki 20-23 cm
2-4 kg
długa (u dorosłego psa ma ok. 22 cm), lśniąca, obfita i prosta, jedynie na łapach dopuszczalny jest włos kędzierzawy
czysto biała, dopuszcza się odcień kości słoniowej
15-20 lat
1800-3000 zł
Sprawdź także poniższe strony: